Visa

Visa

Aslına bakılacak olursa Visa ile Mastercard arasında pek bir fazla farkın olmadığını görürsünüz. Visa kartı 2004 yılında Visa Europe tarafından kurulmuş olsa da kökenleri çok eskiye dayanır. Dünya çapında visa kartı sağlayıcıların 150 den fazla ülke de teknolojinin de vermiş olduğu gelişim sayesinde bayağı donanımlı bir alt yapısı bulunmaktadır. Kredi kartları, Ön ödemeli kartlar ve Visa Banka kartları ödeme sistemini sağlamaktadır ve Avrupa başta olmak üzere Visa kartları 36 ülke de ödeme yapabilmenizi sağlayan bir kuruluştur. Bu kartın genel merkezi İngiltere’ de bulunur. Visa kartı 4000’ den fazla Avrupa bankalarının ödeme sağlayıcılarının üyesi olan bankalar birliğidir. Bankalar ile muhatap olan Visa sizlerin de sıkıntı yaşamaksızın çok nadir firmalardan bir tanesi olmuştur. Her çeşit yurtdışından para aktarımı ve dünyanın hemen hemen bütün yerlerinde kullanıma açık bir platformdur.

Günümüze bakıldığı zaman ortak pos makinaları kullanımının yaygınlaşmasından dolayı herhangi bir şekilde sorun yaşanmaz. Daha önceki yıllarda da Visa daha büyük önem taşımaktadır ve halende büyük önem taşır. Sizler dünyada ki herhangi bir yerde kendi bankanızda ki miktarları Visa aracılığı sayesinde kolaylıkla kullanabilmektesinizdir. Lakin önceden çok da yaygın değildi ve kendi ülkemizde bile birkaç bankaların pos cihazlarını bulabilmeniz büyük zorluk göstermekteydi. Fakat şimdiki zamanda Visa’ nın kullanıma açık olmayan yer nerdeyse yoktur. Bir normal hesap kartının veya kredi kartının Visa özelliği taşıması, o kartın hiçbir şekilde faiz oranı, taksit sayısı, kullanım kolaylığını etkilemez. Visa markasının kredi kartını sunumunda birer teknolojinin alt yapısı olduğunu unutmayalım. Mastercard ile Visa kartlarının sahip olmuş olduğu hakları aslında aynıdır. Gönlünüz rahat bir şekilde Visa kart ile alışverişlerinizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. İster kredi kartı iste banka kartı olsun hemen hemen herkesin kartının üzerinde visa yazmaktadır.

Günümüzde teknoloji bayağı gelişmiş olduğundan Visa bizlere online işlemlerimiz de yardımcı olmuş durumdadır. Kredi kartları visa logosu ile ve ya Visa electron logolu kartları ile internet üzerinden para aktarımını veya alışverişlerinizi yapma imkânını sunmaktadır. Yurt dışından da yapmış olduğunuz alışveriş imkânınız visa sayesinde işinizi en kolay şekilde sizlere yaptırmaktadır.

Bu kredi kartlarında 4 haneli numaralar kullanılmaktadır. Bu 4 haneli numaralar para yatırma ve para çekmek için kullanılan işlemlerinde büyük önem arz eder. Sizlerin para yatırdıktan sonra kartınızın üzerinde bulunan kart numarası ve hesap numarası son kullanma tarihi ve adınız soyadınız ondan sonra ise kartın arkasında bulunmakta olan cvc kodu olmadan işlem yapabilmeniz imkânsızdır. Özellikle internetten yapmış olduğunuz işlemlerde sizden kendi adınıza ait olan bir kart olmasına son kullanma tarihine cvc koduna önemle dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizden istenilen bu bilgileri eksiksiz olarak girdiğiniz takdirde Visa bankanızla irtibata geçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerde bazı güvenlik önlemleri de bulunmaktadır. Güvenli para yatırmanız için metotlarında sizlerin bilgilerinizi kesinlikle gizli tutup tarafınıza telefonla bilgilendirme mesajı gelmeden işlem yapılmasına kesinlikle izin verilmemektedir. 3Dsecure gibi yüksek mertebede güvenlik önlemi programların bulunmuş olduğu platformlarda işlem yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Para çekme işlemlerinizde yine aynı tarzda hesabınızın kendi adınıza olduğundan emin olmanızı tavsiye etmekteyiz. Neden diye soracak olursanız kartın üzerinde ki adınız ile aynı değil ise işleminizi gerçekleşmez.

Visa sayesinde yurtdışı bağlantılı birden fazla platformda işlem yapabilirsiniz ve yine aynı şekilde yurtdışı para akışını sağlayan firmalar aracılığı ile de işlem görebilme imkânına sahipsinizdir. Sikrill, Paypal, Ecopayz ve ucash gibi sağlayıcı ile işlemli görebilme imkânına sahip olacaksınız. Dünyanın her yanında sizi yarı yolda bırakmayacak olan bu sistem ile her şey çok kolay olacaktır.