MasterCard

MasterCard

1996 yılında ABD’ de kurulmuş olan MasterCard mükemmel bir finans şirketidir. 1996 yılından bu yana kadar gelen MasterCard birçok yerde kullanılmaya başlamıştır. MasterCard bankalar ve tüketicilerin kredi kart ya da kart ile ön ödeme sistemlerini sağlamaktadır. Futbol Organizasyonu, Dünya Gıda Programı, Disney gibi birçok sponsorlukları bulunmaktadır. Platinum MasterCard, Word Elite MasterCard, Ticari MasterCard, Standart MasterCard olmak üzere 5 çeşit kredi kartı bulunmaktadır. Buna ek olarak 3 farklı banka kartı, ön ödemeli kart ve temassız ( PayPass ) vardır. MasterCard, Visa ya nazaran sponsorluk anlaşmaları daha çoktur.

Kredi kartlarının sağ alt köşesine baktığınız zaman MasterCard logosunu görmeniz mümkündür. Dünyada halen insanları %80 oranında nakit para kullanılmasına rağmen, banka ve kredi kartları kullanımı bayağı bir yaygınlaşmakta olup bu firma para akışını sağlayacak sistemler kurmuştur. Bu alanlarda MasterCard lider bir durumda yer alıp yapmış olduğu sponsorluklar ve promosyonlarla ön planda gözükür. 1966 yılından bu yana gelerek ödeme konusunda çok iyi bir dev firma olmuştur. Sizlerin de kullanmış olduğunuz kartlar ile ilgili problemleri bankalar çözerken, bankaların yaşamış olduğu problemleri de bu firma halleder. MasterCard’ da 16 rakamlı kredi kartı numarası 5 ile başlar. Genellikle MasterCard Amerikan kökenli olduğundan dolayı Amerika kıtasında daha etkilidir. Fakat bu zamana kadar birçok yere yayıldığından dolayı ülkemizde de bulunmaktadır.

Türkiye deki bankalara ait kredi kartlarıyla yurt dışında yapılacak olan kredi kartı harcamalarında bu sistem devreye girer ve sıkıntısız bir şekilde harcama yaparsınız. Ülkemizde ise tüm bankalarda ortak pos cihazları bulunduğu için MasterCard tüm pos cihazlarında geçerliliği olmaktadır.

Yurt dışında ve ülkemizde bazen başka banka pos cihazlarında alışveriş yapmak gibi bir durumda kalırsınız. Bu durumda bu kart devreye girer. MasterCard dediğimiz zaman aklımıza ne kadar Visa gelse de iki kartta aslında birer rakip firmadır. Sizler dünyanın her yerinde bulunan kendi bankanızdaki miktarları MasterCard sayesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 40 yıla aşkın ticarette güvenli ödeme kartı geliştirme konusunda teknolojinin de yardımları ile yenilikçi teknolojileri ve girişimcilerde öncülük etmiş, sanayi standartlarını ve uygulamalarını belirlemek konusunda ve dünya ebadında endüstriyel risk ve güvenlik uzmanları arasındaki işbirliğini isteklendirme konusunda MasterCard diğerlerine nazaran eşsiz bir liderlik öncülüğü olmuştur. Dünya genelinde tüketiciler MasterCard 32 milyon noktada bulunmaktadır ve ülkemizde ya da yurt dışında pek fazla promosyonları bulunmaktadır.

Bu kart ile internette bayağı bir sıkı güvenliğiyle uygulama ve güçlendirme yapılmaktadır. Bunun için insanlara daha kalite bir hizmet vermek için MasterCard SecureCodu geliştirmiştir. Bir Web sitesi alışverişinizde SecureCodu sayesinde sizlerin tek kullanımlık bir şifre veya güvenlik cihazı kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle internetten rahat bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Yurtdışında veya yurtiçinde kartınızla ilgili bir problem yaşarsanız kartınızın arkasında bulunmakta olan kurum numarasını arayıp ücret bir şekilde aramanız mümkündür.

MasterPass, kullanıcıları için güvenli bir alışveriş ve mobil uygulama imkânı sunan kullanışlı, kolay ve güvenilir bir ödeme çözümüdür.

Dünya çapında MasterCard’ ı ATM’ de Cirrus ve Maestro kabul eden ATM’lerin sizde ki ATM bulucunuzu kullanarak listeden bir ATM bulabilirsiniz. Maestro kart da kullandığınız bankanızdaki güncel bir hesabınıza bağlı banka kartıdır. Örnek olarak bu kartı kullandığınızda bankadan otomatik bir şekilde para çekilir. Cirrus ise buna benzer şekilde size yardımcı olabilir.

Son olarak söyleyecek olursak dünya genelinde olduğu geniş ağ anlaşmaları sayesinde dünyanın tüm yerlerinde sıkıntısız bir şekilde kullanılmaktadır.