Havale/EFT

Havale/EFT

EFT ve Havale genel manasıyla bakıldığında farklı bankalar arası para aktarımıdır. 1 Nisan 1992 tarihinde ilk olarak T.C Merkez Bankası tarafından Ülkemizde EFT ( Elektronik Fon Transferi ) müşterilerin hizmetine açılmıştır.

EFT dediğimiz zaman açıklayacak olursak internet üzerinden online olarak para alışverişinizi gerçekleştirmenizi sağlar. EFT işleminizi herhangi bankadan da gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Fakat internetten yapacağınız işlemler zahmetsiz ve basit olmaktadır. Bu işlemde 4 öge bulunmaktadır. Parayı gönderen, parayı alan kişi ve alıcının bankasıdır. Bu bilgileri girdiğiniz zaman paranız işleme alınmaktadır ve banka tarafından onay sürecini beklenir. İlk olarak yapacağınız iş yatırdığınız miktar ve hesabınızın yeterliliği kontrol edilmektedir. Eğer herhangi bir problem ile karşılaşılmazsa onay verilir. EFT ücreti hesabınızdan katiyen düşürülüyor ama bu herhangi bir bankanın belirlediği kendi ücretlendirmesidir. Bazı bankalarda ücretlendirme fiyatı 1 Lira olurken bazı bankalarda ise ücretlendirme fiyatı 3 Lira olmaktadır. Yani bankadan bankaya değişmektedir. Resmi tatillerin olması dışında hafta içi her gün 8.00 ile 17.00 saatleri arasında işlemlerinizi yapmanız mümkündür. Bu saatlerin haricinde herhangi bir işlem yapmanız mümkün değildir. Bu saatler dışında internetten yapığınız online işlemler ertesi güne aktarılmaktadır. Arkadaşınızın veya ailenizin kısaca herhangi bir hesaba ya da başka bir bankaya para göndermenizi EFT işlemleri sayesinde sizlere bu hakkı sağlamaktadır. EFT hakkında sizlere birkaç bilgi daha verecek olursak; Su, Elektrik, Doğalgaz, Okul taksiti, Kredi kartı, çeşitli aidat ödemeleri ve bağışlar EFT ile hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür.

Havale dediğimiz zaman sizlere bunun hakkında bilgilendirelim. Havale yapmak isteyen kişilerin önünde birkaç seçenek vardır. Bankanızın şubesinden, ATM cihazları veya internet şubesi üzerinden havale etmeniz mümkündür. Banka şubesinden havale yapmak isterseniz hesabınızın bulunmuş olduğu bankaya giderek gişe işlemlerinde size verilen formu doldurarak havale talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankamatikten havale yapmak isterseniz tek yapmanız gereken bankamatik kartının yanınızda bulunmasıdır. Kartı takıp havale seçeneğine girdikten sonra para yatırmak istediğiniz hesabın şube kodunu ve numarasını girerek bankamatikten havale yapabilirsiniz. İnternet üzerinden havale yapmak isterseniz yapacağınız bankanın internet şubesine erişim imkânınızın olması lazımdır. Kısaca diyecek olursak internet şubesi şifresini almış olmanız gerekmektedir. Havale saatini istediğiniz zaman yapmanız mümkündür. Yani havale yapmak istediğiniz saat hiç fark etmez, isterseniz hafta içi akşam olsun, isterseniz hafta sonu yapın, isterseniz de bayram tatillerinde yapın. Havalenizi birçok bankadan dilediğiniz gibi ücrete tabi tutulmadan gerçekleştirmeden yapmanız mümkündür. EFT sizlere en uygun şekilde kısa bir zaman diliminde sizlerin yapabileceği işlemleri rahatlıkla sağlamaktadır. Bundan dolayı birçok kullanıcının tercih ettiği EFT kullanımı sizler için uygun olmasıdır. Ücreti bakımından Havale biraz daha ucuzdur. Fakat geç işlem uygulanmaktadır. Şimdi ki zamanda EFT ve Havale arasındaki farkları bilmeyenler için sizlere bu açıklamayı yapalım.

Havale ve EFT arasındaki farkları sizlere söyleyecek olursak aslına bakarsanız araların pek bir fark bulunmamaktadır. EFT herhangi bir banka hesabına para göndermenizi sağlar. Havale ise kendinize ait hesaplarınız arasında bu işlemleri gerçekleştirme imkânınız vardır. EFT’ nin Havale ye göre onay bekleme süresi daha az olmaktadır. EFT, Havaleye göre yaptığınız işlemlerde sizden istenmiş olan bilgilerde daha az ve kısa olmasıdır. Fakat havale de bu işlemler biraz daha uzun sürer. EFT ücreti biraz daha pahalı olur. Havale ise ücreti EFT’ ye göre daha ucuzdur. Havale ve EFT işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için sizden istenilmiş olan bilgiler biraz farklıdır. Fakat her iki işlemde de alıcının adı soyadı ve IBAN numarası bilgilerini girerek gerçekleştirebilirsiniz.